філія «Науково-дослідний та конструкторсько-технологічний інститут залізничного транспорту» ПАТ "Укрзалізниця"
    • 25 ФЕВ 16
    • 0

    Преміальні — від Президента

    адпрез

    Роботи молодих учених філії «Науково-дослідний та конструкторсько-технологічний інститут залізничного транспорту» (НДКТІ) ПАТ «Укрзалізниця» знаходять широке визнання в Україні та на міжнародному рівні. Наприкінці 2015 р. відразу два фахівці підприємства отримали винагороди за наукову діяльність.

    Йдеться про Людмилу Яценко — начальника науково-дослідного відділу матеріалознавства, кандидата фізико-математичних наук — і Катерину Кравченко — начальника науково-дослідного відділу динаміки та міцності, кандидата технічних наук.

    катя

    Катерина КРАВЧЕНКО — стипендіат національної програми Словаччини з обміну наукових співробітників. Випускниця Східноукраїнського національного університету ім. Володимира Даля. Переможниця конкурсу на отримання премії Президента України 2012 р. Кандидат технічних наук. До Києва переїхала два роки тому — після того, як змушена була через війну покинути рідний Луганськ. Каже, що ця сумна причина допомогла здійснити давню мрію — працювати у провідному залізничному науково-дослідному інституті.

    «Колія—рухомий склад—контактна мережа»

    Катерині Кравченко — співробітниці філії «НДКТІ» ПАТ «Укрзалізниця» — присуджено стипендію на виконання науково-дослідної роботи за національною програмою Словацької Республіки з обміну студентів, аспірантів, викладачів та наукових співробітників. У конкурсі на здобуття цієї нагороди брали участь представники різних країн. У 2015 р. переможцями серед викладачів і науковців стало 55 учених зі Словенії, Греції, Японії, Польщі, Білорусі та інших країн.

    Як мовила Катерина, про відповідний проект вона дізналася з Інтернету і вирішила спробувати свої сили. Вибрана нею тематика — «Підвищення надійності та безпеки експлуатації поїздів застосуванням інноваційних технічних вирішень у важконавантажених трибоконтактах «колія—рухомий склад—контактна мережа». Виконання робіт передбачене в Жилінському університеті на кафедрі транспорту і транспортного обладнання, що має давні традиції розробок у галузі будівництва та експлуатації залізничного рухомого складу.

    За словами переможниці, важливо те, що тут є новітнє дослідницьке обладнання: стенди, яких нема в Україні. «Держави Євросоюзу поставили перед собою амбітне завдання: з метою зменшення впливу транспорту на довкілля до 2050 р. підвищити частку залізничних вантажних перевезень до 50 %. Відповідно і дослідженням руху по сталевих магістралях приділяється велика увага», — каже Катерина Кравченко.

    Планується проведення робіт у три етапи. На першому намічено обговорення питання зі зниження зношування елементів колеса і рейки, підвищення безпеки експлуатації рухомого складу, розробка спільних інноваційних вирішень щодо підвищення тягово-зчіпних якостей локомотивів. Крім того, вироблення пропозицій щодо регулювання температури в контакті «колесо—рейка», зниження їх зношування. Другий етап включатиме дослідження та обговорення з ученими кафедри перспективних методів стабілізації температури гальмівних елементів при різних режимах гальмування. На третьому етапі планується спільне дослідження проблеми взаємодії рухомого складу з контактною мережею.

    Результати науково-дослідної роботи повинні увійти до програми розвитку пасажирських та вантажних перевезень на залізничному транспорті, яка розробляється філією «НДКТІ» ПАТ «Укрзалізниця» у 2016 р. Актуальна праця і в світлі євроінтеграції України, наближення до західних стандартів. Крім того, її результати цілком імовірно можуть знадобитися й для майбутньої докторської дисертації.

    Загалом період стажування — з лютого по вересень — сім місяців. Стипендія в розмірі 850 євро на місяць має покрити проживання та перебування у Словаччині.

    люда

    Людмила ЯЦЕНКО — переможниця конкурсу на отримання премії Президента України для молодих учених 2015 р. Випускниця Національного технічного університету «Київський політехнічний інститут». Кандидат фізико-математичних наук. Понад сім років є співробітницею спеціалізованого науково-дослідного інституту залізничного транспорту. Наприкінці минулого року призначена на посаду начальника відділу матеріалознавства, до завдань якого входять зокрема лабораторні дослідження якості матеріалів конструкцій, деталей рухомого складу та іншої продукції на відповідність нормативній документації та встановлення причин транспортних подій.

    Премія за нанотехнологію

    Людмила Яценко отримала премію Президента України для молодих учених. Таким чином уже 15 років поспіль держава відзначає досягнення дослідників (вік яких — до 35-ти літ) у галузі природничих, технічних та гуманітарних наук, котрі сприяють подальшому розвитку науки, суспільному прогресу й утверджують високий авторитет вітчизняної науки. Розмір кожної нагороди становить 40 тис. грн. Крім того, переможцям вручають свідоцтво лауреата премії та нагрудний знак. На момент підготовки статті — у другій декаді січня — урочистостей з приводу нагородження ще не відбулося. Як мовила Людмила Яценко, звістка про перемогу в конкурсі стала для неї дуже радісна, адже конкуренція була жорстка. На розгляд Комітету з Державних премій України в галузі науки і техніки торік були подані 93 наукові праці молодих учених з різних вищих навчальних закладів, наукових установ та організацій. Лише 69 кращих із них таємним голосуванням допустили до участі в конкурсі на здобуття високої відзнаки. Всі роботи, вимоги до яких пред’являлися на рівні дисертаційної роботи, проходили науково-технічну експертизу, детально обговорювалися на засіданнях спеціалізованої секції та президії комітету, а також коментувалися провідними науковцями на сторінці в Інтернеті. Як сказала Людмила, обговорення було жваве, а висловлювані думки не завжди схвальні.

    Та ось, за підсумками експертизи, Указом Президента України від 16 грудня 2015 р. за № 705/2015 присуджено премії 40 кращим роботам, лауреатами яких стало 89 осіб. Людмила Яценко відзначена за цикл досліджень у складі авторського колективу ще 
з двох кандидатів фізико-математичних наук — В. Філатової та Н. Хріпти.

    Молоді вчені запропонували механізм формування наноструктурованих поверхневих шарів металевих сплавів медичного призначення під дією інтенсивної пластичної деформації методом ультразвукової ударної обробки. Цим вони створили фундамент для розробки нових зміцнювальних поверхневих технологій, які сприятимуть покращенню експлуатаційних характеристик готових виробів та конструкцій. Застосований метод високочастотної поверхневої обробки в роботі також надає можливості підвищити втомну міцність матеріалів, зокрема деталей рухомого складу, за рахунок суттєвої модифікації властивостей поверхневих шарів конструкційних сплавів.

    Дана технологія вже використовується для зміцнення зварних конструкцій у вагонобудуванні на одному з провідних вітчизняних машинобудівних підприємств України.

    зайцев

    В. о. начальника філії «Науково-дослідний 
та конструкторсько-технологічний інститут 
залізничного транспорту» ПАТ «Укрзалізниця» Володимир ЗАЙЦЕВ:

    «Нинішні перемоги наших співробітників у престижних конкурсах ще раз засвідчують високий рівень наших учених. Відрадно те, що галузь має таких перспективних молодих фахівців. Теми їхніх робіт дуже актуальні для розвитку залізничного транспорту. Ми пишаємося своїми науковцями та бажаємо їм успіхів у подальшому!»

    Leave a reply →

Залиште коментар

Cancel reply

Photostream